Zdjęcia do
dokumentów

Zdjęcia do dokumentów – wymogi i porady

Po co w ogóle iść do fotografa? Przecież każdy ma w domu aparat cyfrowy i może sobie zrobić zdjęcie!

Teoretycznie tak, ale zdjęcia do dokumentów muszą spełniać konkretne wymogi. Jakie? Muszą mieć odpowiedni format i być zrobione wg określonego wzoru (inny wzór dotyczy dowodu osobistego i paszportu, inny wizy czy prawa jazdy). Nawet jeśli dokładnie się orientujemy, jakie wymiary powinno mieć zdjęcie i jak ustawić modela, droga do fotografii spełniającej wszystkie wymagania urzędowe jest daleka. Trzeba zadbać o odpowiednie tło, równomierne oświetlenie, prawidłowy ubiór, a nawet pilnować, by fotografowana osoba patrzyła w określony sposób. Słowem, w warunkach domowych trudno to wszystko ogarnąć i dlatego lepiej zdać się na profesjonalistę. Ceny zdjęć do dokumentów nie są wygórowane, a my, ponosząc koszta fotografii, zyskujemy przede wszystkim pewność, że nasze zdjęcie bezproblemowo przejdzie urzędniczą weryfikację.

A może mogę wykorzystać zdjęcia z wakacji, na którym moja twarz jest dobrze widoczna?

Takie zdjęcie można zaryzykować w CV lub mniej oficjalnej legitymacji, choć i tam preferowane są fotografie studyjne, natomiast do dokumentów takich jak prawo jazdy, paszport, dyplom czy wiza zdjęcie z wakacji nie nada się na pewno. Praktycznie niemożliwe jest, byśmy byli na nim idealnie oświetleni, na właściwym tle, z dokładnie ułożonymi włosami, bez czapki czy okularów przeciwsłonecznych itp.

Czy mogę użyć do dowodu, prawa jazdy, paszportu itp. zdjęcia sprzed kilku lat?

Raczej nie, bo wg przepisów zdjęcie nie powinno mieć więcej niż 6 miesięcy. Poza tym obecnie jednym z wymogów jest zdjęcie kolorowe, a kiedyś częściej były robione czarno-białe. Zmieniły się też wymagania dotyczące ustawienia osoby fotografowanej – do dowodu osobistego robi się zdjęcia na wprost (en face), wcześniej był to lewy półprofil.

Czy zdjęcia dostarczone do urzędu muszą mieć ściśle określony format? Jakie wymiary musi mieć zdjęcie do dowodu, paszportu itd.?

Tak, są ustalone wymiary, jakie powinny mieć fotografie.

Zdjęcie do dowodu osobistego – 35 x 45 mm (3,5 x 4,5 cm)

Zdjęcie do paszportu – 35 x 45 mm (3,5 x 4,5 cm)

Zdjęcie do wizy USA – 50 x 50 mm (5 x 5 cm, 2 x 2 cale)

Zdjęcie do prawa jazdy – 35 x 45 mm (3,5 x 4,5 cm)

Zdjęcie do legitymacji – najczęściej 35 x 45 mm (3,5 x 4,5 cm), ale zależy to od rodzaju legitymacji (szkolna, studencka, służbowa, wojskowa, policyjna, prasowa itd.)

Zdjęcie do dyplomu – zazwyczaj 45 x 65 mm (4,5 x 6,5 cm)

O tym, ile zdjęć danego formatu wymaganych jest do poszczególnych dokumentów, dowiesz się z naszego cennika [link].

Jak się uczesać i ubrać do zdjęcia? Czy na fotografii mogę mieć okulary, nakrycie głowy, biżuterię, makijaż?

Przygotowując się do zdjęcia do dokumentów pamiętajmy o tym, że przede wszystkim powinniśmy być wypoczęci i w dobrym nastroju. Wizyty u fotografa lepiej nie poprzedzać zarwaną nocą, załatwianiem stresujących spraw ani intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. na siłowni. Włosy powinny być świeżo umyte, a fryzura naturalna, zbliżona do tej którą najczęściej nosimy, pod warunkiem że włosy nie zasłaniają twarzy poniżej brwi. Makijaż wskazany jest raczej delikatny, matowy, maskujący ewentualne mankamenty cery. Z biżuterią nie należy przesadzać, nie może ona zasłaniać twarzy (np. duże kolczyki w uszach). Szeroko pojęty piercing nie budzi na ogół entuzjazmu urzędników, więc lepiej z niego zrezygnować, także po to, by nie mieć później z dokumentem problemu np. za granicą. Pamiętaj, że dowód czy paszport będzie Ci służył latami. Jeśli na co dzień nosisz okulary, załóż je także do zdjęcia, nie mogą tylko mieć ciemnych szkieł (wyjątek stanowią niepełnosprawni legitymujący się odpowiednim zaświadczeniem), lub zbyt szerokich oprawek, rzucających cień na twarz. Nakrycie głowy jest zasadniczo niedopuszczalne, chyba że stanowi element stroju religijnego (to również wymaga zaświadczenia). Ubranie widać w niewielkim stopniu, ale powinno być schludne, w stonowanych kolorach, nie zasłaniać okolic twarzy (np. wysoki golf czy bluza z kapturem), nie może też mieć kroju munduru, jeśli nie jesteśmy wojskowymi. Warto zadbać o elegancję (np. biała koszula i krawat w przypadku panów), zwłaszcza robiąc zdjęcia do dyplomu.

Czy wykonujecie zdjęcia do paszportu lub dowodu dla dzieci? Jakie są tu wymagania, czym się różnią od zdjęć osób dorosłych?

Tak, wykonujemy zdjęcia do dziecięcych paszportów lub dowodów osobistych. Jest to nieco trudniejsze niż w przypadku dorosłych, ale radzimy sobie z takim zadaniem mając duże doświadczenie w fotografowaniu maluchów [Zobacz galerię „fotografia dziecięca”].

Zasady są oczywiście mniej restrykcyjne, bo trudno wymagać od niemowlaka chociażby zamkniętej buzi, ale ważne jest, by na zdjęciu nie było w tle innych osób, by była widoczna cała twarz (w kadrze może być trzymana w rączce zabawka, ale pod warunkiem, że nie zasłania buzi) oraz by dziecko znajdowało się na jednolitym, jasnym tle, równomiernie oświetlone i (w przypadku dzieci powyżej 5 lat) miało zamknięte usta.

Na czym polega komputerowa weryfikacja zdjęcia do paszportu biometrycznego?

Założeniem paszportów biometrycznych jest identyfikacja na podstawie niezmiennych cech biologicznych, w tym wizerunku twarzy. Żeby było to możliwe, zdjęcie musi być wykonane według ściśle określonego wzoru. Weryfikacja polega na dokładnym sprawdzeniu, czy wszystkie elementy zdjęcia są prawidłowe. Należą do nich: proporcje twarzy na odbitce (oczy i broda w określonych tzw. maską miejscach), pozycja głowy (nie może być przekrzywiona), wygląd twarzy (naturalny, z zamkniętymi ustami), wyraz oczu (otwarte, spojrzenie skierowane na wprost, oczy niezasłonięte włosami, niekiedy zaleca się zdjęcie okularów korekcyjnych), tło (jednolite, bez innych osób i przedmiotów), oświetlenie (równomierne, bez refleksów), wreszcie – jakość techniczna zdjęcia (prawidłowe kolory, kontrast, rozdzielczość). Warto zadbać o komputerową weryfikację zdjęcia, by upewnić się, że spełnia wszystkie wymogi stawiane zdjęciom do paszportu. Nasz zakład wykonuje tę usługę bezpłatnie!

Czy ceny zdjęć do dokumentów są znormalizowane, np. zdjęcie do dowodu kosztuje wszędzie tyle samo?

Nie, zakłady fotograficzne indywidualnie szacują koszt tego rodzaju zdjęć i ustalają własne ceny. Nie warto oszczędzać kilku złotych i korzystać z przypadkowych ofert, bo wykonanie dobrego zdjęcia, zwłaszcza do paszportu biometrycznego, wymaga doświadczenia.
Nasz zakład łączy wysoką jakość usług z przystępną cenąsprawdź nasze ceny zdjęć do dokumentów [link].

W naszym studio wykonujemy również zdjęcia do dokumentów dla dzieci w każdym wieku.

Przeczytaj na naszym blogu:

Dogodne lokalizacje na zdjęcia w Warszawie:

Warszawa
Bemowo

Bolkowska 2c, obok ratusza Bemowo.
Róg Powstańców Śląskich i Górczewskiej

Warszawa
Praga Południe

Grochowska 133, przy placu Szembeka.
1 przystanek od Ronda Wiatraczna